Домакинът Франция или сензацията Исландия?

• франция-
  • исландия-
  • евро 2016

Цикълът от 1/4-финални двубои на Евро 2016 достига своя финален акорд. Днес от 22:00 ч. българско време в битка за последното място на полуфиналите ще спорят Франция и приятната изненада Исландия.

Двата тима достигнаха до тази фаза на надпреварата без да допускат загуби по пътя си. "Петлите" спечелиха група А, но не бяха особено убедителни. Те постигнаха последователно успехи над Румъния (2:1) и Албания (2:0). И в двете срещи обаче решителните попадения падаха след 88-ата минута на срещата. Третият мач - със швейцарците, очаквано приключи при равенство (0:0), тъй като този резултат идеално устройваше и двата тима, за продължаването им напред. Осминафиналната битка с Ейре също започна зле и французите след 2 минутри и гра изоставаха с 0:1. През втората част обаче "петлите" вдигнаха на крака трибуните и след два блестящи гола на Гризман и много отборна игра достигнаха до обрата и класирането към следващата фаза от надпреварата.

В същото време дебютантът Исландия рано бе отписа, но с изявите си и грандиозата си непримиримост, успя да опровергае критиците. Северните воини почнаха с реми срещу фаворита Португалиуя (1:1). След това направиха ново 1:1 с унгарците, а трите точки бяха изпуснати след автогол в 88-ата минута. Това обаче не прекърши тима и в последната среща съдбата им върна жеста като след гол в 94-ата минута и успех с 2:1 над Австрия тима постигна неочакваното и намери място на 1/8-финал, където трябваше да се изправи срещу Англия. Тук отново аутсайдерите според повечето специалисти и букмейкъри направиха чудото. Те получиха ранен гол още в 5-ата минута, но показаха волята си за победа и още в пъвото полувреме подпечатаха обрата (2:1). До нови попадения до края така и не се стигна и Исландия стигна до 1/4-финал.

Дешан има немалко проблеми преди днешната среща. Кингсли Коман е контузен, а Адил Рами и Нголо Канте са наказани за този двубой. При това положение наставникът вероятно ще заложи на Самюел Юмтити в центъра на отбраната, като това ще бъде дебют за играча с фланелката на националния отбор. В центъра на халфовата линия пък на мястото на Канте вероятно ще стартира Йоан Кабай.

Исландия пък няма никакви кадрови проблеми и това може да позволи на треньорския щаб да заложи в пети пореден мач на същите титуляри, които започваха и до момента.

В сблъсъците между двата тима статистиката е силно на страната на Франция. В 11-те мача помежду им "петлите" имат 8 победи, 3 равенства и нито една загуба. Исландците пък са загубили и 6-те мача на френска земя, като в тях са допуснали 22 гола, а са вкарали едва 5.

Мачът ще бъде 80-ти за френския национален отбор на "Стад дьо Франс". Този стадион е доста успешен за "петилте", като на него отборът има 49 победи, 20 равенства и само 10 загуби до момента.