Реал Мадрид триумфира в Шампионската лига за 15-и път

• борусия дортмунд

"Белия балет" победи Борусия Дортмунд с 2:0

Реал Мадрид триумфира в Шампионската лига за 15-и път - 1
Снимка: БГНЕС

Отборът на Реал Мадрид за рекорден 15-и път е носител на трофея в Шампионската лига! “Кралския клуб” триумфира в тазгодишното издание на турнира, след като спечели с 2:0 срещу Борусия (Дортмунд) на финала на “Уембли” в Лондон. Даниел Карвахал и Винисиус Жуниор (74', 83') отбелязаха попаденията, които отново направиха “лос бланкос” властелини на Стария континент.

Двубоят започна неочаквано, като с началото на мача фен влезе на терена, като не бе спрян първоначално и отне две минути играта да бъде подновена и срещата реално да стартира. В 12-а минута дойде първият по-опасен удар в двубоя, като Федерико Валверде видя празно пространство и опита късмета си от разстояние, но не успя да уцели целта. Малко след това Юлиан Бранд получи страхотен пас в наказателното поле и шутира по диагонала, но не бе прецизен със завършващия удар.

В 21-а минута Карим Адейеми бе в страхотна позиция, като бе изведен сам срещу вратаря, а нападателят го преодоля, но сякаш не взе най-доброто решение, като затвори ъгъла си и в крайна сметка ударът му бе блокиран. Само две минути по-късно Фюлкруг също имаше чудесен шанс да отбележи, като преодоля Тибо Куртоа с хубав изстрел, който обаче срещна левия страничен стълб на Реал Мадрид.

В 28-а минута Борусия Дормунд организира превъзходна контраатака, а Адейеми демонстрира великолепната си скорост, след което опита с удар по земята да преодолее стража на испанския тим, но белгийският национал отрази със страхотна реакция. Малко след това Винисиус Жуниор извърши грубо нарушение срещу вратаря Кобел и получи жълт картон.

В 40-а минута Винисиус определено симулираше, но съдията се хвана и показа жълт картон на Нико Шлотерберк за неговата намеса. Веднага след това Марсел Забитцер видя празното пространство и не се поколеба да стреля от границата на наказателното поле, но Куртоа внимаваше и изби в корнер. В 43-а минута Марсел Забитцер изпусна нервите си и бе декориран в жълто.

В 49-а минута дойде най-доброто положение за Реал Мадрид, след като Тони Кроос опита изстрел от пряк свободен удар, но Кобел блесна със спасяване, избивайки в корнер. От последвалия ъглов удар именно германският национал центрира, а Дани Карвахал засече на първа греда, но топката прелетя над напречната греда.

Реал Мадрид отново имаше чудесна възможност, като в 57-а минута Дани Карвахал бе намерен в противниковото наказателно поле и опита труден изстрел от въздуха, но Кобел и Маатсен с дружни усилия успяха да се справят с опасността.

В 63-а минута Фюлкруг изскочи от задна позиция и атакува наказателното поле по диагонал и засече центриране, нанясайки превъзходен удар с глава, но Куртоа отново внимаваше и съумя да спаси. Десетина минути по-късно Марко Ройс замени Карим Адейеми.

В 74-а минута Тони Кроос изпълни пореден корнер, а планът на Карло Анчелоти изглеждаше ясен, като този път Дани Карвахал на първа греда засече страхотно, изпращайки топката в далечния ъгъл, като не остави шанс на Кобел да реагира - 1:0 за Реал Мадрид.

В 77-а минута "белия балет" имаше нов шанс да отбележи, след като Джуд Белингам получи великолепна топка в наказателното поле и опита удар с десния крак, но в последния момент бе блокиран, за да бъде предотвратен голът. Само три минути по-късно Матс Хумелс извърши нарушение, за което получи жълт картон. Зад топката застана Тони Кроос, който шутира директно към вратата, но Кобел спаси с две ръце.

Юлиан Бранд напусна за сметка на Себастиан Алер, а Емре Джан отстъпи мястото си на Дониел Мален. Секунди след това Едуардо Камавинга не се поколеба да отправи топовен изстрел от разстояние, но Кобел блесна с най-добрата си намеса от началото на мача, успявайки със сетни сили да избие в корнер. От последвалия ъглов удар Тони Кроос изпълни по същия начин, като Начо засече на първа греда, но стражът на Борусия Дортмунд спаси великолепно с една ръка.

В 83-а минута съпротивата на германския тим рухна. Борусия Дортмунд допусна сериозна грешка при изнасянето на топката, а Джуд Белинжам овладя и пусна пас по конец към Винисеус Жуниор, който запази самообладание и преодоля противниковия вратар, за да удвои резултата - 2:0 за Реал Мадрид.

Веднага след този гол Джуд Белингам отстъпи мястото си на Хоселу, а Лука Модрич замени Тони Кроос. В 87-а минута Никлас Фюлкург бе намерен с чудесно центриране в наказателното поле, а нападателят стреля с глава, като успя да преодолее Куртоа и топката се озова в мрежата. Попадението обаче бе отменено поради засада.