• англия-
  • футбол-
  • евро 2024

Срещата завърши 1:1

Дания и Англия не успяха да се победят и завършиха наравно при резултат 1:1 във втория си мач от група „C“ на UEFA EURO 2024. Капитанът Хари Кейн откри след грешка на датчаните в 18-ата минута, но Мортен Хюлманд изравни със страхотен гол в 34-ата минута, като резултатът се запази без промяна до самия край.

Срещата под закрития покрив на стадион „Дойче Банк Парк“ във Франкфурт предложи интересни моменти, като и двата тима имаха своите шансове да стигнат до трите точки. "Трите лъва", обаче, не направиха най-доброто си представяне и въпреки удара в гредата на Фил Фодън през втората част, "червеният динамит" трябва повече да съжалява за изпуснатия шанс, след като в последния четвърт час игра натисна сериозно и беше по-близо до успеха. Възпитаниците продължават да нямат две поредни победи в групова фаза Европейско първенство, но остават и без поражение на тази фаза.

Въпреки всичко, Англия остава начело в групата с четири точки и на чудесна позиция да продължат към 1/8-финалите. Дания остава втори с два пункта, колкото има и Словения. В последния кръг "Трите лъва", които победиха Сърбия с 1:0 на старта, играят със словенците, докато "червеният динамит" ще търси задължителен успех срещу западните ни съседи.

Селекционерът на Дания - Каспер Хюлманд, бе направил само една промяна от първия мач със Словения (1:1) - Йоаким Мееле, който направи дузпа в полуфинала на предишното Европейско първенство между двата състава, започна за сметка на Александър Ба.

Наставникът на Англия - Гарет Саутгейт, пък заложи на същия стартов състав, както и в двубоя със Сърбия (1:0). Вратар бе Джордан Пикфорд, а пред него в защитата действаха Киърън Трипиър, Марк Гехи, Джон Стоунс и Кайл Уокър. Като опорни халфове бяха разположени Деклан Райс и Трент Александър-Арнолд, а пред тях в по-свободна роля бе Джуд Белингам. По крилата оперираха Фил Фодън и Букайо Сака, а капитанът Хари Кейн водеше нападението.

Англия поведе в резултата в 18-ата минута, когато Кайл Уокър се измъкна покрай Виктор Кристиансен, който допусна груба грешка отдясно, след което влезе вътре и опита ниско подаване към Букайо Сака. Крайният бранител на Манчестър Сити опита да продължи кълбото към Кейн, получи се лек рикошет в Андреас Кристенсен, което се оказа добре дошло за капитана на Англия, който от границата на малкия пеналт не остави шансове на Шмайхел за 0:1.

Дания, обаче, успя да изравни в 34-ата минута със страхотен гол. Хари Кейн сбърка с подаването си в средата на терена, а което позволи на Виктор Кристиансен да отнеме и напредна в половината на Англия. След това той комбинира с Хюлманд, който изпрати същински снаряд към вратата на Пикфорд от точно 28 метра, а топката рикошира в десния страничен стълб и влезе във вратата за 1:1.

В 56-ата минута Англия удари греда. Букайо Сака намери Фил Фодън в половината на Дания, пое добре топката, обърна се и стреля силно по тревата с левия крак, но топката се отби от левия страничен стълб на Каспер Шмайхел.