Галатасарай спечели голямото дерби на Турция

• фенербахче

Това беше първото дерби край Босфора, в което участва Жозе Моуриньо

Галатасарай спечели голямото дерби на Турция - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Галатасарай победи Фенербахче с 3:1 в голямото дерби на турския футбол, което се игра на стадиона на "фенерите" "Шюкрю Сарачоглу". Това беше и първото дерби край Босфора, в което участва португалския треньор Жозе Моуриньо, но тимът му след час игра вече изоставаше с три гола и вече беше трудно да се върнат в срещата, предаде БТА.

Попаденията, които донесоха победата на "жълто-червените", бяха дело на Лукас Торейра в 20-ата минута, Дрийс Мертенс в 28-ата минута и Габриел Сара в 59-ата минута. Голът за Фенербахче отбеляза Един Джеко от дузпа в 63-ата минута.

С този резултат Галатасарай продължи пътя си без загуба и покачи актива си на 18 точки на върха в класирането. Фенербахче остава с 13 на 2-ото място. През следващата седмица в Лигата Фенербахче ще се изправи срещу Анталияспор като гост. Галатасарай ще приеме на свой терен Касъмпаша. От друга страна Галатасарай прекрати серията от 32 мача без загуба на Фенербахче в Суперлигата.

Иначе срещата започна с пропуск на Един Джеко в 6-ата минута, но след това Галатасарй взе инициативата и логично стигна до преднина чрез Лукас Торейра, който вкара от воле. Вратарят Ливакович скочи, отби топката, но въпреки това тя влезе. В 28-ата минута Галатасарай удвои преднината си, когато Виктор Осимен свали топката с глава след центриране от дясно. Белгиецът Дрийс Мертенс получи паса и за втори път вкара във вратата.

Торейра асистира след час игра за третото попадение, което беше дело на Габриел Сара. Три минути по-късно Фенербахче спечели дузпа. Фред, който получи топката в наказателното поле, остана на земята след намесата на Абдулкерим Бардакчъ, докато слизаше към аутлинията. Реферът Атила Караоглан показа точката, а Джеко прати топката в мрежата с точен удар от земя за 1:3.

Пет минути след гола беше отменено попадение на Юнус Акгюн от Галатасарай заради засада, а две преди края Фенербахме беше близо до втори гол. Ударът с глава на Ен-Несири от наказателното поле премина над горната греда, като просто футболистът трябваше да бъде по-прецизен при никаква съпротива от защитата.