Голям успех за нашите състезатели на Световната купа по авиомоделизъм

Голям успех за нашите състезатели на Световната купа по авиомоделизъм  - 1

ФАКТИ се стреми да запознае своите читатели с възможно най-широк спектър от мнения и национални успехи, които остават по-назад в българската хроника, а други съвсем не биват споменавани.

Авиомоделизмът е сложно съчетание между спорт и изкуство, защото не само самостоятелната изработка на летящ модел, но и самата му настройка, както и управление, изискват тънко владеене на тези две на пръв поглед разнопосочни музи.

Първите сведения за появата на авиомоделизма в България са от списание “ЛЕТЕЦЪ” бр.7-8 от 1935 г., в който е публикуван чертеж на авиомодел с гумен двигател "Първаче".

Повече информация може да прочетете ТУК, както и да се запознаете с нашата шампионка Елеонора Павлова ТУК.

На 20, 21 и 22-ри септември 2024 г. в землището на с. Алеково се проведоха Национално първенство по Авиомоделизъм в клас F1E и два кръга от световната купа в същия клас - Prista cup и Bulgaria cup, в които взеха участие състезатели от България, Великобритания, Румъния и Украйна.

Русенският отбор “Спортен модел-клуб Приста” в състав Елеонора Павлова, Велизар Владев и Магдалена Цолева се представи повече от добре, завършвайки сезона със следните резултати:

Национално първенство - Е. Павлова с първи места при жените и при мъжете, В. Владев 2-ро място при мъжете, а М. Цолева с първо място при юношите, 2-ро при жените и 3-то при мъжете.

Резултатите от Prista cup - 2-ро място за В. Владев, който не успя да грабне най-високия приз за само 1 секунда разлика от украинеца Евгени Горбан – Украйна, който е 5-ти в годишното класиране на Световната федерация FAI. Павлова завоюва първо място при жените и 4-то при мъжете, М. Цолева с 2-ро място при юношите и 2-ро при жените. Тримата заедно заеха 1-во място в отборното класиране.

Bulgaria cup - Павлова с първо място при жените и 2-ро при мъжете, Владев с 4-то при мъжете, като между двамата остана Tiberiu Furjes от Румъния, който е водач в годишното класиране на FAI . Маги Цолева с 1-во при юношите, 2-ро при жените и 5-та в генералното класиране, веднага след Велизар. И на тази купа нашите представители успяха да заемат 1-во отборно място.

Лично за Елеонора Павлова този финален спринт е добър завършек на сезона, защото с последните си резултати от кръговете на Световните купи, на които успя да вземе участие през годината, освен първа при жените в годишното класиране за Световната купа на FAI успя да достигне и 10-то място при мъжете в крайното класиране.

“Състезанията преминаха при прекрасна организация и много променливи атмосферни условия”, сподели Елеонора Павлова пред ФАКТИ.