Естонският шампион прегази Рилски спортист

• баскетбол-
  • рилски спортист-
  • калев/крамо

Самоковци претърпяха тежко поражение от Калев/Крамо с 61:87 (9:17, 16:17, 20:29, 16:24)

Естонският шампион прегази Рилски спортист - 1
Снимка: YouTube

Отборът на Рилски спортист изигра напълно безличен мач и претърпя тежко поражение с 61:87 (9:17, 16:17, 20:29, 16:24) от естонския шампион Калев/Крамо в среща от втория кръг на турнира ФИБА Къп, предаде Sportal.bg.

Това е втора поредна загуба за българския първенец в група "F", след като преди седмица отборът отстъпи пред унгарския Алба Фехервар с 88:100.

Така Рилски се свлича до последното четвърто място в класирането в групата си с баланс от 0-2, докато Калев излиза начело с 2-0. Между тях се намират Льо Портел и Алба Фехервар с по 1-1.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двубоят започна неприятно за българския шампион, който не направи нищо в първите си три владения, а същевремнно допусна да изостане с 0:6 след тройка на Крегор Хорват и кош и фал на Танел Курбас. Рилски вече бе над три минути без кош в мача, а след липса на комуникация в защита Курбас получи свободен път към коша за 0:8 и таймаут за домакините. Неуверените действия на баскетболистите на самоковци продължиха и след прекъсването, като серията достигна 0:10 в полза на Калев/Крамо. В средата на четвъртината Юре Планинич се появи на паркета за първи път, но и той бе спрян няколко пъти от здравата защита под коша на гостите. Юношата на Рилецо Христо Бъчков бе първият човек, който записа името си сред реализаторите за домакините - 2:12. Първият кош от игра за Рилски пък бе отбелязан от Деян Карамфилов за 5:12, а след това и Планинич напомни за себе си с хубава изява за 7:14. Естонският състав обаче успя да си отвори двуцифрена преднина след тройка на Каспер Суурорг за 7:17. След това пък Планинич стана най-резултатен до момента за Рилски и направи резултата 9:17 след края на първата част.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Тимът на Калев стигаше доста лесно до своите точки, докато не така стояха нещата за Рилски. Планинич пак вкара след един пропуск и овладяна своя борба, но така или иначе естонците поддържаха аванс от десет при 11:21. Възпитаниците на Любомир Киров показваха воля, като след нов кош на своя лидер резултатът вече бе 16:24 в полза на Калев. Босненецът обаче получи почивка и проблемите за Рилски в двете фази на играта се възобновиха - 16:30 за естонския тим. Веднага след това Алекс Симеонов вкара първата тройка за Рилски в мача, а пък Деян Карамфилов добави още две точки на сметката на българския шампион, след като срещу него бе извършено неспортсменско нарушение - 21:30. Чадър на Планинич доведе до забивка на бърза атака на Бъчков за 25:33 минута преди края на полувремето. Първите 20 минути приключиха при девет аванс в полза на Калев - 25:34.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Отборът на Калев/Крамо направи силен старт на второто полувреме и след серия от 2:7 за старт на третата четвърт вдигна разликата до 14 при 27:41. Планинич отново се превърна в основен заподозрян в офанзивен план за Рилецо, като той вкара четири поредни точки за 31:43. Веднага след това той бе фаулиран неспортсменски, а впоследствие направи заслон за тройка на Чавдар Костов за 35:43. Гостите обаче не се дадоха и отново вдигнаха дистанцията до двуцифрените размери при 37:50. Алекс Симеонов наниза тройка и намали разликата до девет при 42:51, но веднага след това Севери Каукиайнен му върна жеста за 42:54. Българският шампион обаче сякаш се предаде в края на третата четвърт, когато допусна отбора на Калев/Крамо да дръпне с 18 точки аванс при 45:63.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Мачът сякаш вече се доиграваше, като Калев вдигна преднината си до 21 точки при 49:70, две минути след началото на последната четвърт. Нещата очевидно отиваха към втора поредна загуба за самоковци в турнира, като в средата на четвъртината разликата бе 25 - 53:78. Всичко приключи при 61:87 в полза на Калев/Крамо.

Каспер Суурорг и Севери Каукиайнен завършиха с по 13 точки за победата на естонците. Уго Тоом добави 12 точки, а Патрик Тапе и Леемет Боклер вкараха по 11.

Юре Планинич беше над всички за Рилски с дабъл-дабъл от 20 точки и 10 борби. Алекс Симеонов реализира още 10 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Лакуинси Ридоу, Алън Арнет, Джордан Сешън, Чавдар Костов, Алекс Симеоно

КАЛЕВ/КРАМО: Танел Курбас, Патрик Тапе, Леемет Боклер, Крегор Хермет, Мартин Дорбек