Люис Хамилтън с поредна победа на "Силвърстоун"

• гран при-
  • формула 1-
  • ф1-
  • пилот

Пилотът на Мерцедес стигна до деветия си успех на „Силвърстоун“ с много точно решение за връщане към сликовете в 38-та обиколка

Люис Хамилтън с поредна победа на "Силвърстоун" - 1
Снимка: БГНЕС/EПA

Люис Хамилтън пренаписа историята на Формула 1 с деветата си победа в домашната си Гран При на Великобритания. По този начин седемкратният шампион се превърна в първия пилот, който записва девет победи в едно и също състезание в историята на спорта.

До момента той делеше първото място по този показател с Михаел Шумахер, който има осем победи в Гран При на Франция. Хамилтън пък имаше по осем успеха в две отделни надпревари – Гран При на Великобритания и Гран При на Унгария.

Пилотът на Мерцедес стигна до деветия си успех на „Силвърстоун“ с много точно решение за връщане към сликовете в 38-та обиколка. Така той пресече Ландо Норис, който спря обиколка по-късно и до финала задържа зад себе си Макс Верстапен и пилота на Макларън, които завършиха втори и трети.

Верстапен направи много силни финални километри, в които настигна и изпревари Норис в 48-та обиколка, след което се опита да догони и Хамилтън, но не успя. На финала разликата между двамата беше 1.4 секунди. За Хамилтън това е първа победа от триумфа му в Саудитска Арабия през декември 2021 година.

Оскар Пиастри финишира на четвъртата позиция, след като изостана при спиранията в бокса за интермедия в средата на дистанцията. Карлос Сайнц оформи топ 5, а точки от Гран При на Великобритания взеха още Нико Хюлкенберг, Ланс Строл, Фернандо Алонсо, Алекс Албон и Юки Цунода. Джордж Ръсел, който стартира от полпозишъна, бе начело в началната фаза на състезанието, след което изостана при дъжда, а по-късно отпадна с повреда.

В средата на сезон 2024 лидер в генералното класиране във Формула 1 с актив от 255 точки продължава да е Верстапен. Авансът на нидерландеца пред втория Норис е 74 пункта, а третото място с изоставане от 105 точки от първото място заема Шарл Леклер, който днес записа втората си поредна нула. След победата си у дома Хамилтън запазва осмото си място с актив от 110 пункта.