• futbol-
  • liga na naciite

Равенството донесе първа точка за тима на Шотландия от началото на кампанията

Шотландия спря Роналдо и компания в Лигата на нациите - 1

Отборите на Шотландия и Португалия не успяха да излъчат победител в двубоя си от Група 1 на Лига А в Лига на нациите. Срещата на стадион „Хемпдън парк” в Глазгоу завърши без попадения – 0:0.

Равенството донесе първа точка за тима на Шотландия от началото на кампанията. До този момент „гайдарите” имаха три поражения и заемат последното място в групата. От своя страна Поругалия е убедителен лидер с десет пункта пред тимовете на Хърватия и Полша, които са съответно втори и трети.

В другия мач от групата Полша и Хърватия направиха зрелищно 3:3.

Първата добра възможност за гол в мача дойде в 4-ата минута и бе на сметката на домакините. След бързо изпълнен фал топката попадна в Бен Доук на левия фланг, който комбинира с капитана си Анди Робъртсън пред наказателното поле. Крайният бранител незабавно центрира в пеналта, където Скот Мактоминей бе оставен непокрит и стреля с глава, но в ръцете на вратаря.

Гостите отговориха с анемичен удар на Кристиано Роналдо от границата на наказателното поле, който обаче не затрудни стража на домакините. Постепенно футболистите на Роберто Мартинес успяха да установят контрол върху мача и започнаха да владеят топката в осезаеми периоди от време. Атаките на гостите обаче завършваха с центрирания, които не затрудняваха отбраната на „гайдарите”.

В 21-ата минута Португалия стигна до пряк свободен удар отдясно по нападението си. Зад топката застана Кристиано Роналдо, който стреля много технично в далечния ъгъл но, ветеранът Крейг Гордън показа класа и изби в ъглов удар със сетни усилия.

Едва в края на първата част гостите от Португалия стигнаха до нещо по интересно пред противниковата врата. След атака отдясно топката бе центрирана в наказателното поле, където отбраната на домакините се справи временно, но не успя да изчисти добре топката. Тя попадна на пътя на Витиня, който пробва труден удар фронтално срещу вратата, но я прати високо над вратата.

Осем минути преди края на редовното време Кристиано Роналдо имаше прекрасен шанс да донесе трите точки за своя тим. След центриране отдясно, топката стигна до звездата на гостите, който финтира бранител на шотландците и след като нагласи топката на десния си крак, стреля много силно. Топката обаче профуча покрай левия страничен стълб. Гостите претендираха бурно, че топката е била отклонена от бранител на Шотландия, но претенциите им не бяха уважени.

Малко по-късно стражът на домакините Крейг Гордън трябваше да се намесва решително след много добър удар на Бруно Фернандеш.