Волейболният Нефтохимик се класира за 1/16-финалите на Чалъндж къп при мъжете

• волейбол-
  • нефтохимик

Бургазлии постигнаха втора победа срещу гръцкия Кифисия

Волейболният Нефтохимик се класира за 1/16-финалите на Чалъндж къп при мъжете - 1
Снимка: BGvolleyball.com

Волейболният Нефтохимик 2010 се наложи над гръцкия Кифисия с 3:1 (25:23, 21:25, 25:21, 25:20) и в реванша в Чалъндж къп в Атина, след като спечели първата среща в Бургас с 3:0, предаде БТА.

Така българският отбор ще играе на 1/16-финалите на турнира срещу турския Спор Тото Анкара.

Първият гейм в зала „Зиринейо“ тръгна точка за точка, докато в един момент Нефтохимик се откъсна с 8:5. На този етап централният блокировач на българския отбор Венцислав Рагин беше записал 2 точки, а топреализатор бе петкратният шампион с бургазлии Георги Петров, сега с екипа на Кифисия – 3 точки. Избраниците на Иван Станев се опитаха да поддържат разлика от три точки, но постигнаха нещо повече – авансът на гостите набъбна до 18:13. Водачеството на Нефтохимик продължи да бъде убедително – 21:17, но тук напрежението рязко се покачми, защото Кифисия доведе нещата до 20:21. Все пак момчетата на Станев намериха начин отново да дръпнат с 24:21, а в крайна сметка и да вземат гейма с 25:23. Центърът Красимир Георгиев завърши с най-много точки от отбора в първата част – 4, а Жоро Петров записа 7 за гръцкия опонент.

Във втория гейм Кифисия поведе с 8:6, но бургазлии показаха характер и изравниха на 9:9. После Нефтохимик поведе с 12:11, като в тази част на втория гейм се развихри полският диагонал Рафал Фарина – след като в първия гейм бе записал само една точка, седем от първите 12 точки във втория бяха негови. Резултатът стана и 14:12, и 17:14 за отбора на Иван Станев. Кифисия обаче съумя да стигне не само до равенство – 19:19, но и да поведе с 21:19. Домакините стигнаха и до геймбол при 24:21, за да вземат частта с 25:21. В третия гейм на мястото на капитана Аксел Трухчев в шестицата започна другият французин – Франсоа Ребейрол.

След размяна на точки за начало на тази част българският тим поведе с 5:4, но гонитбата продължи с 10:10. На този етап от срещата Фарина имаше 10 т., а разигралият се сръбски диагонал на домакините Стефан Окошанович – 13. И в тези минути Нефтохимик нанесе решителния си удар в северната част на Атина – 13:11 и след това 17:14 след резултатни действия на Ребейрол и Пенчев. Нефтохимик успа да удържи преднината си – 18:17. Поведе и с 21:19, за да спечели тази част с 25:21 и да се класира за 1/16-финалите.

В четвъртата част Трухчев се върна в шестицата, като мястото си му отстъпи Розалин Пенчев. Вече спокойни от класирането, избраниците на Станев отново започнаха да се гонят в точките с Кифисия, като гръцкият отбор повеждаше с 5:4 и 11:10. ВК Нефтохимик 2010 обаче дръпна с 19:15. И накрая се наложи с 25:20 и 3:1.

За Нефтохимик най-резултатен бе полякът Рафал Фарина с 154 точки, толкова записаха за Кифисия българинът Георги Петров и сърбинът Окошанович.